ANNUAL BUSINESS MEETING

AND BOARD NOMINATIONS

CFA Members,

We have made it through the 2020 year and already stepping into our third month of this new year of 2021. I want to draw your attention to our upcoming Annual Business Meeting which will take place on Sunday, April 11, 2021 from 1pm-2pm.

Currently, these are our serving Official Board Members and their terms:

- Teresa Hall (2nd Term) March 2017 - March 2020

Japheth Johnson (1st Term) March 2017 - March 2020

Bill Tackett (1st Term) March 2020 - March 2023

- Vacant Position from 2020

We have to fill two positions at this years Annual Business Meeting, the vacant position as left from Ben Thompson and Teresa Hall's position as she has served her second term, plus some. I want to take the time to thank Bill Tackett for accepting the role in midstream of a pandemic to fill the sudden vacancy created and Japheth Johnson and Teresa Hall for extenuating their service to help steady the ship through the pandemic uncertainties of 2020 as well. Our nominations for the two positions will begin on March 7th with members only being eligible to nominate and be nominated. All nominations will be need to to be turned in by March 14th.

Active Members

Member Name                                         Since?                                                  Current Ministry Role(s) @ CFA

Oretha Adkins Bailey                               2013                                       

Ron Accord                                               2018

Linda Baisden                                           2014                                                      Hospitality Team/Nursing Home Team

Jason Baldwin                                           2007

Melissa Baldwin                                       2007

Mason Bayless                                          2007                                                       Big Events Ministry Leader

Selisa Bayless                                           2007                                                       Big Events Ministry Leader/Media Team

Amiee Boggioni                                         2019

Teresa Blanton                                           2011

Danny Brabson                                          2017                                                          Seasoned Saints Leader/Discipleship Beginners Class Leader 

Toni Brabson                                            2017                                                        Seasoned Saints Leader/Discipleship Beginners Class Leader 

Kelly Cates                                                 2005

Hunter Clary                                              2018                                                         Media Ministry Leader

Joni Collins                                                 2010

Rebekah Corbin                                         2020                                                        Prayer Team

Bryon Cox                                                   2015

Heather Cox                                               2015

Brandon Davis                                           2013                                                          Security Ministry Leader

Faith Davis                                                  2013                                                          Women's Ministry Leader

Hershel Detty                                             2005

Marlene (Peg) Detty                                   2005 

Chuck Downs                                             2013

Nancy Downs                                              2013                                                          Fiancee Committee Member/Hospitality Team

Hannah Dunn                                              2014

Teresa Hall                                                   2010                                                           Board Member/Missions Ministry Leader/BGMC Leader

Jeremiah Higgins                                        2020                                                           Media Team Member

Cole Hill                                                       2020                                                           Media Team Member

Shaun Howard                                            2005                                                            Lead Pastor/Young Adult Leader

Annie Howard                                             2005                                                             Jr. High Ministry Leader

Amanda Johnson                                         2012                                                              Sr. High Ministry Leader

Japheth Johnson                                          2012                                                              Sr. High Ministry Leader

Angela Kingery                                            2018

Joe Kingery                                                   2018                                                             Usher Ministry Leader

Glenda Kinzer                                              2014                                                             Church Treasure/30-40s Ministry Leader

Terry Kinzer                                                 2014

Beulah Bea London                                     2015                                                              Hospitality Team

Carl London                                                 2015                                                              Hospitality Team

Major Maughmer                                        2008                                                              Life Group Leader

Sue Ann Maughmer                                    2008                                                              Life Group Leader

Betty McCoy                                                 2006

Chuck Miller                                                2005

Jenifer Miller                                                2005                                       

June Miller                                                    2005                                                              Finance Committee Leader/Hospitality Team

Rebecca Orem                                              2005

Stuart Orem                                                  2005

Pat Montgomery                                           2011                                                              Finance Committee/Hospitality Team

Laurie Ray                                                      2013

Paul Ray                                                          2013

Fonda Renna Reed                                        2009

Amy Riggins                                                   2020                                                            Kids Ministry Leader

Brenda Ross                                                   2020

Tony Ross                                                       2020

Pat Scites                                                        2005                                                             Church Secretary/Fiancee Committee/Hospitality Leader   

Rick Scites                                                      2005                                                             Sunday school Teacher/Nursing Home Ministry Leader

Pam Stanley                                                    2005

Ramona Stanley                                             2005

Bill Tackett                                                      2017                                                            Board Member

Amanda Toops                                               2018                                                            Kids Ministry Team

Ken Jody Toops                                              2018                                                            Kids Ministry Team

Kim Toops                                                      2017                                                             Worship Ministry Leader

Noah Toops                                                    2017                                                             Worship Ministry Leader

Josh Tuner                                                      2o17    

Joy Wallingford                                              2011

Bill Ward                                                         2014

Crystal Ward                                                  2014

Jerry Widmayer                                             2016

Laura Widmayer                                           2016

Michelle Wolfe                                              2005

Clarence Woodbridge                                  2017                    

Nomination Form
  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter

CHILLICOTHE FIRST ASSEMBLY OF GOD      2580 WESTERN AVE CHILLICOTHE, OH 45601      (740) 772-2459     CHILLICOTHEASSEMBLY@GMAIL.COM